Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Kilka wskazówek na temat odchylania kabiny

17 lipca 2017

Mimo że odchylanie kabiny w samochodzie ciężarowym jest dla każdego kierowcy tira codziennością, podczas tej czynności należy zachować szczególną ostrożność. Pamiętając o kilku zasadach możemy mieć pewność, że odchylanie kabiny nie skończy się dla nas niebezpieczną sytuacją. Dziś przeanalizujemy proces odchylania kabiny oraz zwrócimy uwagę na kilka istotnych wskazówek.

Proces odchylania kabiny

Przed rozpoczęciem odchylania kabiny należy wyjąć z niej wszystkie luźne elementy oraz te, które sporo ważą. Mamy tutaj na myśli wszelkiego rodzaju drobiazgi typu klucze, telefon oraz przykładowo lodówkę turystyczną.

 

Po usunięciu zbędnych przedmiotów należy koniecznie włączyć hamulec postojowy, a następnie ustawić dźwignię zmiany biegów w pozycji neutralnej.

 

Po wyłączeniu silnika należy otworzyć górną atrapę przednią oraz narożniki.

 

Pompa podnoszenia kabiny musi być odpowiednio ustawiona – jej zawór powinien być ustawiony w położeniu odchylania.

 

Kabinę możemy odchylać do momentu, kiedy osiągnie ona pod wpływem własnego ciężaru położenie krańcowe.

 

Okazuje się, że proces podnoszenia kabiny nie jest skomplikowany i z powodzeniem poradzi sobie z nim nawet początkujący kierowca ciężarówki. I o ile łatwo można zapamiętać podstawowe czynności, należy także pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

 

Nie zapomnij!

Podczas odchylania kabiny bardzo ważne jest także nasze położenie. Ze względów bezpieczeństwa nie powinniśmy stać ani za nią ani przed nią.

 

Jeśli jesteśmy zmuszeni pracować pod kabiną, zawsze należy zamontować podpórkę blokującą do kabiny. Gdy podpórka nie będzie nam już potrzebna, należy nacisnąć kilka razy pompkę, aby przechylić kabinę do momentu, kiedy będzie możliwe wyciągnięcie sworznia podpórki.

 

Jeśli nasz samochód ciężarowy posiada chowane stopnie, zawsze przed odchyleniem kabiny obowiązkowo należy sprawdzić, czy pokrywy stopni są zamknięte.

 

Musimy pamiętać, że nie w każdym miejscu możemy odchylać kabinę. Jeśli wzniesienie pochyla się na więcej niż 10%, kabina w takim miejscu nie może być odchylana.

 

Zdarza się, że musimy odchylić kabinę przy pracującym silniku. Bardzo ważne jest, by w takiej sytuacji zawsze sprawdzić, czy dźwignia zmiany biegów jest w położeniu neutralnym.

 

Na nasze bezpieczeństwo wpływa także stopień obciążenia kabiny, dlatego tak istotne jest wyciągnięcie wszystkich zbędnych przedmiotów z kabiny przed rozpoczęciem procesu odchylania.

 

Codzienność i monotonia sprawia, że kierowca często odruchowo przeprowadza proces odchylania kabiny, co jest sporym błędem. Niestaranność lub przeoczenie pewnych istotnych czynności może prowadzić do niebezpiecznych dla kierowcy sytuacji. Za każdym razem podczas odchylania kabiny musimy pamiętać o powyższych, podstawowych zasadach.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *