Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Historia Scanii

6 września 2017

Zastanawialiście się kiedyś, jak to się stało, że samochody ciężarowe marki Scania są tak popularne? Pewnie większość z was myśli, że jest to stosunkowo młoda firma, ale może zaskoczę informacją, że jej początki sięgają XIX wieku! Dziś bliżej przyjrzymy się historii tej marki.

Dla niezorientowanych, choć pewnie jest ich niewielu, najpierw wyjaśnijmy sobie czym zajmuje się Scania. Jest to szwedzkie przedsiębiorstwo produkujące ciężkie pojazdy użytkowe oraz silniki wysokoprężne dla różnych gałęzi przemysłu.

Początki

Jak już wcześniej zostało wspomniane, początki Scanii upatruje się już w XIX wieku. Przedsiębiorstwo powstało z dwóch firm. Pierwsza z nich została otwarta w 1891 roku w miejscowości Södertälje. Połączenie nazwy Vagnsfabriksaktiebolaget i Södertälje dało nazwę Vabis. Powstała firma była pododdziałem przedsiębiorstwa Surahammars Bruk. Firma-matka zajmowała się stalownictwem, natomiast nowo powstała marka produkowała wagony kolejowe.

Czas przejść do miejsca w historii, w którym powstała pierwsza ciężarówka. Miało to miejsce w 1902 roku, kiedy to pierwszy model został zbudowany przez Gustafa Eriksona, którego uważa się za ojca pierwszej ciężarówki specjalizującej się w pojazdach torowych. Już rok po tym wydarzeniu marka Vabis otrzymała pierwsze zamówienie na samochód ciężarowy.

Mniej więcej w tym samym czasie, w roku 1900, w miejscowości Malmö została założona firma o nazwie Scania. Ten fakt, może wielu z nas zdziwić, ale początkowo marka zajmowała się produkcją rowerów. Trzy lata po otwarciu firmy zajęła się samochodami, a po dwóch następnych latach przeszła do sektora samochodów ciężarowych.

AB Scania-Vabis

Mimo że ciężarówki marki Vabis cieszyły się uznaniem, firma zaczęła borykać się z problemami finansowymi. Przed upadkiem uchroniła ją marka Scania, która wykupiła przedsiębiorstwo i tym samym powstała spółka AB Scania-Vabis. Samochody ciężarowe produkowane były w Malmö, natomiast samochody osobowe oraz silniki były wytwarzane w Södertälje.

W 1913 roku firma otworzyła swój oddział w Danii, a niedługo potem wybuchła I Wojna Światowa, która niewątpliwie miała duży wpływ na rozwój firmy i zwiększenie produkcji. Początkowo firma produkowała także pojazdy na eksport, jednak wraz z wybuchem wojny, wszystkie produkowane pojazdy zaspokajały potrzeby szwedzkiego wojska.

Koniec wojny oznaczał dla marki okres stagnacji. Zrezygnowano z produkcji samochodów osobowych oraz autobusów, skupiając się tylko na samochodach ciężarowych. Ograniczenia w produkcji nie uchroniły firmy przed kolejnymi problemami finansowymi. Firma pewnie ogłosiłaby upadek, gdyby nie kapitał rodziny Wallenbergów.

Firma ponownie ruszyła z masową produkcją wraz z wybuchem II Wojny Światowej, kiedy to budowała nie tylko ciężarówki, ale też lekkie czołgi.

Współczesna Scania

W ciągu ostatnich dwudziestu lat, wiele firm motoryzacyjnych próbowało wykupić firmę Scania. Aktualnie udziały Scania AB należą do dziesięciu dużych właścicieli, w tym aż 70% do Volkswagena. Szwedzkie przedsiębiorstwo wytwarza samochody ciężarowe z serii P, G, R, autobusy, autokary oraz silniki wysokoprężne, a części Scania są powszechnie dostępne. Wszystko to sprawia, że samochody ciężarowe tej marki cieszą się dużym uznaniem kierowców tirów.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *